ШИШАЦЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
Полтавська область, Миргородський район

Спільна нарада – семінар щодо проведення заходів по профілактиці отруєння бджіл

Дата: 17.02.2023 09:58
Кількість переглядів: 337

Фото без описуЗ метою зменшення, недопущення випадків отруєння бджіл внаслідок застосування пестицидів, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області 15.02.2023 року в актовому залі адмінбудинку Шишацької селищної громади провели спільну нараду із залученням представників місцевих органів влади, бджолярів, суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність у сфері вирощування сільськогосподарських культур, щодо дотримання законодавства в частині використання пестицидів.

Розпочався захід зі вступного слова заступника селищного голови Шишацької громади Світлани Воротинцевої, яка відзначила про важливу роль бджільництва в сільському господарстві і метою проведення цього заходу, це налагодження дієвого діалогу між аграріями та пасічниками задля запобігання випадкам отруєння бджіл, внаслідок застосування пестицидів.

Про заходи, вжиття яких дасть можливість уникнути загибелі бджіл, про дії пасічників і органів місцевого самоврядування у випадку отруєння бджіл присутнім доповіла державний фітосанітарний інспектор Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Лариса Білокіз.

Крім того розповіла про дії пасічників і аграріїв в період обробітку сільгоспугідь пестицидами та зразки заяв і повідомлень підприємствами, які дадуть можливість зафіксувати факт існування пасіки, постановки кочової пасіки на певній території.

Пасічникам було наголошено на обов’язковій реєстрації пасік та своєчасному інформуванні органів місцевого самоврядування і користувачів сільськогосподарських угідь про місце розміщення своїх пасік. Особливу увагу було акцентовано на те, що суб’єкти господарювання, які застосовують засоби захисту рослин для обробки медоносних рослин, зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки попередити про це органи місцевого самоврядування та пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10 - ти кілометрів від оброблюваних площ. В повідомленні вказується дата обробки, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності. Всі роботи з пестицидами і агрохімікатами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках.

Окрім згаданого, також було наголошено на нараді про особливості застосування пестицидів та агрохімікатів, про не допущення обробки квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл з метою забезпечення охорони бджіл від отруєнь. Усі проведені хімічні обробки потрібно фіксувати в журналі обліку застосування пестицидів. Детально роз’яснено про заходи з боку аграріїв та пасічників щодо захисту бджіл від хімічного токсикозу та алгоритм дій у випадку отруєння бджіл хімічними засобами захисту рослин.

Згідно Інструкції з профілактики отруєння бджіл пестицидами для фіксування випадку отруєння бджіл необхідно повідомити суб’єкта господарювання, Держпродспоживслужбу, орган місцевого самоврядування та звернутися до них із заявою, також звернутися до національної поліції. Після цього проводиться невідкладне обстеження пасіки комісією, складання акту та відбір проб бджіл та рослин зі слідами пестицидів. Налагодження конструктивної співпраці пасічників, аграріїв та органів влади стане запорукою успішного розвитку бджільництва.

Також державний фітосанітарний інспектор наголосила, що основними принципами державної політики у сфері діяльності, пов’язаної з пестицидами і агрохімікатами, є пріоритетність збереження здоров’я людини і охорони навколишнього природного середовища по відношенню до економічного ефекту від застосування пестицидів і агрохімікатів. Проте, які саме пестициди використовують агропідприємства і в якій кількості, чи законно вони ввезені до країни і чи не використовуються заборонені або з вичерпаним строком придатності проконтролювати важко, як наслідок – гинуть бджоли, знищуються посіви сільськогосподарських культур. В даний час використання фальсифікованих препаратів – одна з найактуальніших проблем на ринку засобів захисту рослин.

Отже, аграрії мають дотримуватися чинних нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєння, та регламентів застосування пестицидів. І, щонайменше, попереджати пасічників про свої дії заздалегідь, що не лише забезпечить відсутність судових тяжб з приводу відшкодування завданої шкоди, а й принесе користь обом сторонам, пасічнику – мед, пилок та здорових бджіл, власнику с/г підприємства і фермерського господарства – підвищення врожайності сільськогосподарських культур не менш як на 25%, що запилені бджолами, а пересічним людям – продукти бджільництва для здоров’я та продукцію випущену сільськогосподарськими підприємствами на прилавках магазинів.

Головний спеціаліст відділу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Миргородського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Олег Григорчук детально проінформував про порядок реєстрації пасік, ветеринарно-санітарні вимоги до них.

При розміщенні, облаштуванні пасіки, утриманні, годівлі, розведенні бджіл необхідно дотримуватися вимог Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл. При отриманні повідомлення про проведення хімічних обробок сільськогосподарських угідь або присадибних ділянок на території селищної ради, де розміщена пасіка або в суміжних господарствах, пасічник має ізолювати бджіл у вуликах або вивезти пасіку в безпечне місце на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів.

Завідуюча Шишацької дільниці Миргородської дільничної лікарні ветеринарної медицини Полтавської обласної державної лікарні ветеринарної медицини Ніна Сердюк детально роз’яснила, що реєстрація пасік проводиться на підставі заяви фізичної чи юридичної особи незалежно від форми власності. У заяві про реєстрацію пасіки зазначаються назва та адреса заявника, кількість бджолосімей. Під час реєстрації пасік проводиться їх обстеження Миргородською дільничною лікарнею ветеринарної медицини.

Також наголосила про алгоритм дій у випадку отруєння бджіл хімічними засобами захисту рослин. Згідно Інструкції з профілактики отруєння бджіл пестицидами необхідно протягом 24 годин направити на проведення аналізу проби. Маючи акти комісійного обстеження та результати досліджень, що підтверджують факт отруєння, слід письмово звернутися до відповідача про добровільне відшкодування збитків. Якщо згоди не досягнуто – слід звертатися до суду. Також було роз’яснено присутнім бджолярам про проведення весняних протиепізоотичних заходів на пасіках, попередження і ліквідації хвороб.

Завідувач Шишацької лабораторії Регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби в Полтавській області - Любов Панчошка акцентувала увагу на проведенні лабораторних досліджень бджіл на виявлення хвороб.

З метою попередження отруєння бджіл пестицидами спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області в черговий раз, наголосили про необхідність дотримання вимог щодо застосування пестицидів. Сільськогосподарські підприємства і фермерські господарства та фізичні особи, які проводять діяльність з вирощування сільськогосподарських культур, зобов’язані дотримуватися діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєння, а саме ст. 30, 37-40 Закону України «Про бджільництво» від 22.02.2000 року №1492-ІІІ (зІ змінами), розділу 7 Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, затвердженої наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини від 30.01.2001 року № 9.

Під час роботи наради – семінару між учасниками відбувся конструктивний обмін думками та інформацією. На всі порушені питання спеціалісти Держпродспоживслужби надали вичерпні та кваліфіковані роз’яснення.

Кожен учасник семінару отримав Буклети, Листівки, Методичні рекомендації, щодо попередження отруєння бджіл під час проведення обробітків сільськогосподарських угідь пестицидами та дотримання регламентів застосування пестицидів.

По завершенню заходу, було прийнято рішення щодо необхідності посилення роз’яснювальної роботи серед осіб, які займаються бджільництвом з метою запобігання отруєння бджолосімей та дотримання як бджоляру так і аграріям правил, що встановлені законодавством України відповідно Державних санітарних і Державних ветеринарних правил, Закону України «Про пестициди і агрохімікати», Закону України «Про захист рослин» та Закону України «Про бджільництво».

Пасічникам, сільськогосподарським підприємствам і фермерським господарствам необхідно зрозуміти, що дотримання кожним з них цих правил і прояв взаємоповаги та діалогу є гарантом плідної співпраці між ними, що не лише забезпечить збереження бджіл, а й принесе користь обом сторонам, запилені рослини бджолами підвищують урожайність сільськогосподарських культу, пасічнику – продукти бджільництва та здорових бджіл та матимуть кращий медозбір, якщо поля захищені від шкідників.

Дотримання правил та прояв взаємоповаги і розуміння один до одного є гарантом плідної співпраці сільськогосподарських підприємств та пасічників.

Тож, закликаємо пасічників, власників сільськогосподарських підприємств і фермерських господарств з усією відповідальністю поставитися до вирішення проблемного питання і усіляко сприяти недопущенню випадків загибелі бджіл під час обробітку сільськогосподарських угідь пестицидами.

Постійний діалог і комунікація між пасічниками та аграріями є запорукою здоров'я бджіл та рослин!

Пам’ятка проведення заходів по попередженню випадків отруєння бджіл

 

Державний фітосанітарний інспектор Головного управління

Держпродспоживслужби в Полтавській області Лариса БІЛОКІЗ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь