Безпека праці під час виконання зернозбиральних робіт

Дата: 21.06.2022 13:12

Незабаром на полях Полтавщини розпочнеться збирання врожаю зернових культур. Це дуже напружена та відповідальна пора для всіх аграріїв. Адже, від чіткої організації і своєчасного проведення жнивної компанії напряму залежить ефективність господарської діяльності підприємства.

Одночасно, цей період є одним із найбільш травмонебезпечних. Нехтування механізаторами власною безпекою і відсутність достатньої відповідальності з боку інженерно-технічної служби та служби охорони праці - часто призводить до травмування.

На травматизм також впливає сезонність проведення робіт. При такому режимі роботи втрачаються навички дисципліни праці і безпечність виконання робіт. У фермерських господарствах, приватних підприємців трапляються випадки залучення працівників за цивільними договорами або усною домовленістю, допуск до виконання робіт без проведення спеціального навчання і перевірки знань з питань охорони праці. Проблемним є недостатній рівень відповідальності окремих посадових осіб, мінімізація витрат для забезпечення необхідного стану охорони праці.

Завжди пам’ятайте, що основна відповідальність за забезпечення безпечної організації праці покладається на роботодавців - керівників підприємств. Сільськогосподарські роботи продовжуються, а дотримання вимог охорони праці на підприємствах та своєчасне забезпечення проведення відповідних заходів - допоможуть зберегти життя і здоров’я працюючих.

Перед початком зернозбиральних робіт керівниками господарств, фермерами повинні бути проведені певні організаційно-профілактичні заходи для недопущення випадків травмування працюючих на жнивах.

Для цього в першу чергу необхідно забезпечити:

- проведення інструктажів з охорони праці та пожежної безпеки з усіма працівниками, які будуть брати участь у збиранні врожаю. Інструктажі проводять інженерно-технічні працівники або керівники сільгосппідприємств, які пройшли відповідне навчання (1 раз на три роки) і мають відповідне посвідчення;

- до роботи на тракторах та комбайнах допускати механізаторів віком не молодше 18 років, які пройшли медогляд, навчання та інструктаж з охорони праці та пожежної безпеки і мають посвідчення на право управління даною сільськогосподарською технікою;

- зернозбиральні комбайни та інша техніка, яка залучається до роботи має бути зареєстрована та пройти відповідний обов’язковий технічний контроль з боку відповідних державних органів;

- ознайомлення, під розписку, всіх водіїв та механізаторів із безпечними маршрутами руху транспортних засобів по території господарств;

- виділити, позначити табличками та обладнати спеціальні місця для відпочинку та харчування працюючих, забезпечити їх умивальниками, миючими засобами та рушниками;

- до початку робіт всіх працівників забезпечити спецодягом, спецвзуттям, засобами індивідуального захисту (рукавиці, окуляри, респіратори і т.д.), укомплектувати всю зернозбиральну техніку необхідним протипожежним устаткуванням та вогнегасниками, поповнити медичні аптечки для надання першої долікарської допомоги; забезпечити комбайнерів чистиками, різаками, щітками, спеціальними крючками для очищення різального апарату, решіт, молотарки та інших робочих органів зернозбиральних комбайнів;

- на всіх небезпечних вузлах зернозбиральної техніки необхідно відновити або обладнати захисні кожухи, робота без яких категорично забороняється;

- при колективній роботі на жнивах слід обов’язково призначити старшого у колективі, який буде координувати роботу підлеглих

- при роботі в полі та під час перегонів комбайнів забороняється знаходження на комбайні сторонніх осіб;

- всі види регулювальних, ремонтних, налагоджувальних робіт та технічного обслуговування сільськогосподарської техніки проводять тільки після повної зупинки всіх агрегатів;

- всі трактори та автомобілі, які беруть участь у жнивах, повинні бути обладнані справними іскрогасниками;

- всі трактори, які перевозять солому від комбайнів або виконують інші транспортні роботи, повинні бути переведені на широку колію; перевезення людей дозволяється лише автобусами або спеціально обладнаними вантажними автомобілями;

- до скиртування сіна або соломи допускаються особи, що мають дозвіл до робіт на висоті. Скиртування дозволяється проводити тільки у світлий час доби і при швидкості вітру не більше 6 м/с. Не дозволяється скиртувати під час грози.

- до робіт з підвищеною небезпекою допускаються працівники з 18 років (при наявності відповідних посвідчень), на інші роботи - з 16 років, а при письмовій згоді одного із батьків-з 15 років.

- закінчити підготовку токів, зерноочисних комплексів, перевірити їх на відповідність вимогам безпеки, не допускати до роботи несправні машини, що не відповідають правилам охорони праці, і закріпити техніку за працівниками.

Під час жнив велика робота проводиться на зернових токах. При даному виді робіт потрібно, щоб на вході та виході току висів плакат «Вхід стороннім особам заборонено», щоб бункери для зерна мали решітки або кришки і були обов’язково замкнені. Вмикання зерноочисних машин проводить відповідальний працівник. Під час технічного обслуговування або ремонту обладнання повинно бути зупинено та відключено від напруги. При цьому на рубильниках і пускових пристроях вивішуються плакати «Не вмикати! Працюють люди!».

Всі ці вимоги нормативно-правових актів відомі, але не буде зайвим ще раз звернути увагу всіх працівників на те, що невиконання їх може призвести до непоправного. Керівникам підприємств потрібно з усією відповідальністю поставитися до безпеки працівників на жнивах. Адже головною метою жнив є не тільки своєчасність та якість збирання врожаю, а й збереження життя та здоров’я людей, які працюють на жнивах.

Страховий експерт з охорони праці Диканського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області Тобота С.П.