A A A K K K
для людей із порушенням зору
ШИШАЦЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
Полтавська область, Миргородський район

Щоб захистити бджоли від отруєння пестицидами

Дата: 28.01.2020 15:02
Кількість переглядів: 1139

Фото без опису

   Швидко промайнуть зимові місяці і розпочнуться весняно - польові роботи в сільсько-господарських підприємствах і фермерських господарствах.

   З настанням польових робіт виникають конфліктні ситуації по застосуванню пестицидів між сільськогосподарськими виробника-ми та пасічниками, тому хотілось нагадати всім сільськогосподарським товаровиробникам, фермерам, що при обробках сільськогосподарських культур хімічними засобами захисту рослин необхідно дотримуватися «Державні санітарні правила та норми транспортування, зберігання та застосування пестицидів», Державні ветеринарні правила, Закони України: «Про пестициди і агрохімікати», «Про захист рослин» та «Про бджільництво». На сьогоднішній день питання проведення заходів по виключенню випадків отруєння бджіл під час проведення обробітків сільськогосподарських угідь пестицидами залишається важливим і актуальним.

   В даний час, щоб виростити якісний урожай сільськогосподарських культур сільськогосподарським підприємствам і фермерським господарствам неможливо обійтись без використання пестицидів. В свою чергу бджолярі виробляють цілющі продукти бджільництва і бджоли опилюють сільськогосподарські культури. Щорічно трапляється 2-3 випадки отруєння бджіл майже в багатьох районах Полтавської області. Зазнаючи таких втрат, варто задуматись, що даний результат – це лиш не виконання своїх обов’язків, як пасічниками так і сільськогосподарськими товаровиробниками.

   Із ситуації, що склалась з отруєнням бджіл під час використання пестицидів у сільському господарстві, вихід знайти можливо! В Шишацькому районі 21 січня 2020 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області розроблено «Порядок проведення заходів по виключенню випадків отруєння бджіл під час проведення обробітків сільськогосподарських угідь пестицидами», який затверджено в Шишацькій районній державній адміністрації.

Фото без опису

   Відповідно до вимог чинного законодавства пасічники повинні реєструвати свої бджолосім’ї у сільській, селищній раді за місцем розташування пасіки, а у випадку перевезення пасіки на медозбір та запилення до іншого місця – у відповідній селищній або сільській раді, на території якої на період кочівлі буде розташована пасіка.

   Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Звертається до старостинських округів Шишацької селищної ОТГ з проханням посприяти у реєстрації пасік Шишацького району, які знаходяться на Вашій території, що дасть можливість власникам сільськогосподарських підприємств мати доступ до інформації про кількість пасік, що знаходяться в зоні дії пестицидів та вчасно повідомляти пасічників про обробіток полів хімічними засобами захисту рослин, а пасічникам застосувати заходи по перевезенню бджіл до інших районів або захисту бджіл на місці.

З метою недопущення виникнення нещасних випадків, надзвичайних ситуацій, загибелі бджолосімей під час обробітку сільськогосподарських культур пестицидами необхідно дотримуватися наступних правил що встановлені законодавством України:

  • Необхідно уникати випадків застосування пестицидів сільгосптоваровиробниками поблизу жилої зони, які суперечать державним санітарним правилам. Такі роботи можуть завдати суттєвої шкоди і бджолам при застосуванні інсектицидів за не дотриманням встановлених регламентів використання пестицидів.

Згідно з пунктами: 9.2 і 6.3.4. (ДСП 8.8.1.2.001-98) необхідно дотримуватись зони санітарного розриву від водних джерел – 500 м(до рибогосподарських водойм не менше 2000 м) та від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, при штанговому обприскуванні повинна бути не менше 300 м, при вентиляторному – 500 м, обробка посівів у цих зонах допускається при напрямку вітру від населених пунктів і інших об’єктів, що підлягають санітарному захисту.

Фото без опису

  • Бджолярі повинні отримати ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку у ветлабораторії, для чого необхідно здати зразки бджіл на аналізи для виключення наявності захворювань бджіл.
  • Пасічники повинні поставити пасіку на облік у сільській раді за місцем постійного розташування пасіки, а у випадку кочівлі – у сільській раді, на територію якої прибули на кочівлю.
  • Бджолярі отримують ветеринарне свідоцтво за формою №1 на перевезення бджолосімей на медозбір та запилення сільськогосподарських культур за межі області в разі перевезення.
  • - За два - три дні до проведення обробітку керівник сповіщає пасічників (населення) даної місцевості ( преса, подвірні обходи, сільські ради) про місце, терміни і час проведення обробітку, вказують час ізоляції бджіл встановлює спеціальні попереджувальні знаки безпеки з указаною датою обробітку с/г угідь.
  • - На площах біля яких розташовані пасіки (у радіусі 7 км.) використовувати малотоксичні пестициди з дотриманням регламентів застосування пестицидів.
  • - При отриманні повідомлення від організації про проведення обробітку сільськогосподарських культур пасічник повинен вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженням при застосуванні пестицидів.
  • - Роботи з пестицидами, враховуючи вплив та безпечність для бджіл, слід проводити у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години. Допускається проведення їх в денний час, в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають із вулика.
  • - Беручи до уваги токсичність всіх пестицидів для бджіл, обприскування сільськогосподарських культур, які є медоносами, не допускати їх обробітку під час масового льоту бджіл або проводити обробітки у фазу до цвітіння або після цвітіння.
  • - В невеликих індивідуальних пасіках громадян для охорони бджіл від отруєння пестицидами, щоб не вивозити пасіки, потрібно закривати льотки на визначений час. Згідно „ Інструкції по попередженню отруєння бджіл отрутохімікатами ”.

   Для попередження зносу пестицидів, хімічну обробку рослин проводять при швидкості вітру 3 м/с (для дрібнокапельного) і 4 м/с (для крупнокапельного обприскування).

   Правильний вибір оригінального пестициду, а не фальсифікату, дотримання регламентів використання пестицидів, виконання всіх технічних та санітарних норм має виняткове значення для попередження отруєння бджіл.

Фото без опису   Дотримання правил та прояв взаємоповаги один до одного є гарантом достатнього порозуміння, плідної співпраці сільськогосподарських підприємств та пасічників, тому, що виконуючи положення «Порядку проведення заходів по виключенню випадків отруєння бджіл під час проведення обробітків сільськогосподарських угідь пестицидами.» дає можливість уникнути отруєння бджіл, що не лише забезпечить відсутність судових тяжб з приводу відшкодування завданої шкоди, а й принесе користь обом сторонам, пасічнику – мед, пилок та здорових бджіл, власнику сільськогосподарського підприємства – підвищення врожайності сільськогосподарських культур не менш як на 25%, що запилені бджолами, а пересічним людям – продукти бджільництва для здоров’я та продукцію випущену сільськогосподарськими підприємствами на прилавках магазинів.

Фото без опису   Сільськогосподарським підприємствам необхідно дотримуватись правил безпечного поводження з пестицидами та охорони праці при внесенні хімічних препаратів при вирощуванні сільськогосподарських культур і охорони навколишнього середовища від впливу пестицидів. 

   Прошу пасічників, сільськогосподарських підприємств і фермерських господарств з усією відповідальністю віднестися до даної інформації і усіляко сприяти недопущенню випадків загибелі бджіл під час проведення обробітків сільськогосподарських угідь пестицидами.

 

   Додаємо для виконання сканований «Порядок проведення заходів по виключенню випадків отруєння бджіл під час проведення обробітків сільськогосподарських угідь пестицидами.» та Буклет: «Методичні рекомендації щодо попередження отруєння бджіл «Покрокові дії пасічника»» і Покрокову інструкцію «Як уникнути отруєння бджіл?»

 

Державний фітосанітарний інспектор Головного управління

Держпродспоживслужби в Полтавській області  Л.М. БІЛОКІЗ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь