ШИШАЦЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
Полтавська область, Миргородський район

Декілька вагомих фактів, про те, що працювати за укладеним трудовим договором – вигідно, та, що таке незадекларована праця

Дата: 16.04.2024 09:29
Кількість переглядів: 125

Фото без описуПрацювати за трудовим договором – вигідно! Трудове законодавство гарантує найманому працівнику здорові та безпечні умови праці, оплачувані відпустки й лікарняні. Вам допоможуть у разі нещасного випадку на роботі, дадуть пільги, якщо у вас є малолітні діти. Всього цього позбавлені незадекларовані працівники.

Отже, з моменту укладення трудового договору Ви – найманий працівник, який має трудові права й соціальні гарантії.

 

Закони, які  регулюють трудові відносини.

Кодекс законів про працю (КЗпП) – основний документ. У період дії воєнного стану діє Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Також трудові права і соціальні гарантії прописані в законах «Про відпустки», «Про оплату праці», «Про охорону праці», «Про зайнятість населення» та інших нормативно-правових актах.

 

Права працівників, які працюють за укладеним трудовим договором.

Слід зазначити, що відповідно до вимог частини 4 статті 24 КЗпП України працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням роботодавця, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Отже, з моменту підписання трудового договору (наказу про прийняття) ви – найманий працівник, який має трудові права й соціальні гарантії,  а саме:

Гідні та безпечні умови праці. Ви маєте право на безпечні та здорові умови праці. Роботодавець зобов’язаний перевіряти робочі місця, надавати спецодяг і взуття, засоби індивідуального захисту, організовувати навчання з охорони праці та медичні огляди.

Якщо ж ваші умови праці шкідливі, ви отримуєте додаткову відпустку, підвищену оплату, ранній вихід на пенсію та інші пільги;

Виконання посадових обов’язків. Роботодавець не може змусити вас виконувати роботу, яка не передбачена трудовим договором і посадовою інструкцією. То ж, якщо ви не згодні з тим, що вам кажуть робити, можете відмовитися;

Нормований робочий час. Закон забороняє працювати більше 40 годин на тиждень (але у період дії воєнного стану тривалість робочого часу може бути збільшена до 60 годин на тиждень для працівників критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо) із пропорційним збільшенням зарплати).

При п’ятиденному робочому тижні ви маєте відпочивати два дні. Якщо вихідний всього один, ваш робочий день має тривати до 7 годин при тижневій нормі 40 годин.

Вас не можуть змусити працювати у надурочні години. Хіба що це потрібно для оборони країни, усунення наслідків стихійного лиха, аварії чи недопущення псування майна;

Оплачувані та неоплачувані відпустки. За трудовим договором ви маєте право на щорічні оплачувані відпустки. Станом на січень 2024 року, мінімальна тривалість такої відпустки − 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік.

Слід зазначити, що у період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік.

Крім основної відпустки працівники мають право на оплачувані навчальні та творчі відпустки (для закінчення дисертаційних робіт, написання підручників та в інших випадках, передбачених законодавством).

Але у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, робіт з виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення);

Регулярна виплата зарплати не нижче мінімальної. Місячна зарплата за повністю виконану роботу не може бути менше мінімальної ( 1 січня 2024 року- 8000,00 грн за місяць або 48,00 грн за годину).

Працюєте з ранку до ночі? За трудовим законодавством робота у надурочні години та вихідні дні оплачується в подвійному розмірі.  

За згодою сторін, робота у вихідний день може компенсуватися наданням іншого дня відпочинку.

Також законодавством України гарантовано проведення оплати у підвищеному розмірі за  роботу у нічний час (не нижче 20 відсотків тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи у нічний час).

Роботодавець не може виплачувати зарплату, коли заманеться. Заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором, тобто Ви повинні отримувати її регулярно, не рідше двох разів на місяць та не пізніше семи днів після закінчення періоду роботи. Якщо день виплати збігається з вихідними чи святами, зарплата виплачується напередодні;

 Захист від необґрунтованих штрафів

Вас штрафують за запізнення чи неефективну роботу? Задекларована праця захищає Вас від зловживань зі сторони роботодавця. За порушення трудової дисципліни закон передбачає лише два покарання: догану або звільнення.

Матеріальна відповідальність стягується в разі суттєвої шкоди внаслідок протиправних дій або бездіяльності. А відрахування не можуть перевищувати 20% зарплати. Вам же треба за щось жити;

Можливість навчатися та підвищувати кваліфікацію.

Працюючи офіційно, ви можете поєднувати роботу з навчанням у школі, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, в аспірантурі, підвищенням кваліфікації. Закон передбачає оплачувані відпустки чи можливість взяти вільні від роботи дні без оплати або з частковою оплатою під час сесії;

Захист від незаконного звільнення.

Незадекларованого працівника можуть звільнити в будь-який день. А якщо у Вас є трудовий договір, роботодавець має попередити про звільнення за два місяці;

Страхові виплати в разі непрацездатності

За кожного задекларованого працівника роботодавець сплачує єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Це ваша гарантія на випадок хвороби, нещасного випадку, пов’язаного з роботою, чи професійного захворювання.

Сплата ЄСВ лише з частини заробітної плати значно зменшує розмір допомоги. Якщо Ви незадекларовані, на допомогу годі розраховувати. Хіба що роботодавець виплатить її з власної волі.

Пільги для неповнолітніх

Якщо Вам менше 18 років, Ви не можете працювати під землею, на теплових і атомних електростанціях, на нафто- і газовидобувних підприємствах та інших роботах з Переліку важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці. Вас не можуть залучати до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні. Крім основної відпустки терміном 31 день ви можете брати додаткову відпустку для складання іспитів, так само як інші працівники.

Додаткові соціальні гарантії для жінок та працівників з дітьми

Жінки і особи, які доглядають за дітьми, мають чимало соціальних гарантій.

Якщо ви вагітні чи маєте дітей до трьох років, за законом ви не повинні працювати вночі, у надурочні години, вихідні чи їздити у відрядження (у період дії воєнного стану можливе залучення  вагітних жінок і жінок, які мають дитину віком до одного року, за їх ЗГОДОЮ, до роботи в нічний час, до важких робіт і до робіт із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також до підземних робіт). За необхідності вас мають перевести на більш легку і безпечну роботу, знизити норму виробітку зі збереженням середньої зарплати.

Жінкам при надії надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами на 70 календарних днів до пологів і 56 календарних днів після пологів (70 днів у разі народження двох і більше дітей чи ускладнення під час пологів). Жінкам, віднесеним до 1−3 категорій постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів (90 − до пологів та 90 − після пологів).

Ви можете взяти трирічну відпустку для догляду за дитиною. А потім за потреби подовжити її до досягнення дитиною шестирічного віку, але без збереження заробітної плати. Такі самі відпустки можуть взяти батько, бабуся, дідусь чи інші родичі, які фактично доглядають за дитиною.

Відпустка для догляду за дитиною зараховується до стажу роботи. Цей час ви можете працювати неповний робочий час або вдома.

Жінки, пам’ятайте: станом на січень 2024 року, роботодавець не може з власної ініціативи звільнити вагітних жінок і матерів з дітьми віком до трьох років, одиноких матерів з дитиною віком до чотирнадцяти років або дитиною з інвалідністю. Навіть при повній ліквідації підприємства вас мають працевлаштувати.

Професійне визнання

Задекларована праця дозволяє офіційно підтвердити ваші професійні навички і досвід.

Захист прав

Якщо ви вважаєте, що ваша праця або праця ваших колег незадекларована, ви можете повідомити про це Державну службу України з питань праці, наприклад за допомогою звернення, а також подати позов до суду. Вирішити трудові спори на користь незадекларованого працівника важко, а часом неможливо.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь