ШИШАЦЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
Полтавська область, Миргородський район

Як не нашкодити організму під час святкування Водохреща

Дата: 17.01.2023 08:26
Кількість переглядів: 131

Фото без опису19 січня вся Україна буде відзначати Водохреща Господнє. У цей день люди йдуть до найближчих водойм для того, щоб заповнити цілющою водою свою тару, а найбільш сміливі пірнають в ополонку.

Лікарі зазначають: зимове купання, зокрема купання в ополонці, вважається найвищою формою загартування холодом. Фактично це великий фізичний та психоемоційний стрес, адже таке купання викликає максимальне напруження фізіологічних механізмів терморегуляції та активізацію діяльності практично всіх органів і систем.

Але, слід пам’ятати, що при загартуванні важливо дотримуватися принципів поступовості, послідовності, систематичності, а також загальних рекомендацій лікарів.

Для тих, хто все ж таки наважиться пірнати в ополонку, Міністерство охорони здоров’я підготувало рекомендації, як це правильно робити, щоб не було негативних наслідків.

Готуйтесь заздалегідь

Спонтанне купання в крижаній воді не може загартувати і зміцнити організм. Навпаки – такі дії можуть спричинити погіршення самопочуття. Починати загартовуватись краще поступово, з прохолодного душу або обливання, повільно знижуючи температуру води і збільшуючи тривалість процедури. 

Правильно занурюйтесь у воду

Перед зануренням у воду зробіть енергійну розминку. Не варто швидко пірнати у воду: спочатку намочіть обличчя, груди, живіт та спину і лише після цього занурюйтесь по шию. Не слід пірнати з головою, адже це може призвести до різкого охолодження організму. Безпечне перебування у крижаній воді – 3-5 секунд. Для людей, які роками практикують загартування водою, не рекомендується перебувати в ополонці довше 1,5-2 хвилин.

Правильно виходьте з води

Після купання якнайшвидше зніміть мокрий одяг, швидко розітріться рушником і одягніться. Це зменшить холодове навантаження. Одяг та взуття повинні бути сухими, теплими та просторими. Вони мають легко і швидко одягатись, без ґудзиків, застібок та шнурівок.

«Прислухайтесь» до свого організму

Реакція на холод індивідуальна. Вона залежить від багатьох факторів: віку, статті, фізичної підготовки, тощо. Наприклад, при однаковому за тривалістю перебуванні у воді однієї  тієї ж температури діти віддають на 10-20% більше тепла, ніж дорослі, чоловіки – на 10-18% більше, ніж жінки.

Різка зміна температури може викликати запаморочення, блювання та шум у вухах, спазм коронарних артерій, аритмії, рефлекторну зупинку серця, виникнення судом навіть у цілком здорової людини. 

Відмовтесь від алкоголю та куріння

Вживати алкоголь та курити перед зануренням у крижану воду дуже небезпечно. Алкоголь розширює периферичні судини, що значно збільшує тепловіддачу. Куріння суттєво порушує кровообіг, збільшуючи охолодження. 

Порадьтесь із вашим сімейним лікарем

Перед зануренням в крижану воду необхідно обов'язково порадитись із вашим лікарем, оскільки зимове плавання може спричинити проблеми зі здоров'ям.

Протипокази для пірнання в крижану воду:

  • запальні процеси носоглотки та придаткових пазух носа, середнього вуха (отити);
  • захворювання серцево-судинної системи (вроджені та набуті вади серця, ішемічна хвороба серця з нападами стенокардії, перенесений інфаркт міокарда, важкий коронаросклероз, гіпертонічна хвороба ІІ та ІІІ стадії);
  • хвороби центральної нервової системи (епілепсія, наслідки важких травм черепа, виражений склероз судин головного мозку, енцефаліт, арахноїдит);
  • захворювання периферичної нервової системи (неврити та поліневрити);
  • захворювання ендокринної системи (цукровий діабет, тиреотоксикоз);
  • хвороби органів зору (глаукома, кон'юнктивіт);
  • хвороби органів дихання (туберкульоз легень – активний та в стадії ускладнень, запалення легень, бронхіальна астма, емфізема);
  • захворювання сечостатевої системи (нефрит, цистит, аднексит, простатит);
  • захворювання шлунково-кишкового тракту (виразкова хвороба шлунка, ентероколіт, холецистит, гепатит);
  • шкірно-венеричні захворювання;
  • наявність великих післяопікових рубців.

Також не варто брати участь у хрещенських купаннях вагітним жінкам та дітям до 6 років. Старші діти можуть купатися лише під наглядом дорослих.

Пам’ятайте, купатися можна лише в спеціально обладнаних місцях із перевіреним дном.

 

Миргородське районне управління Головного управління

Держпродспоживслужби в Полтавській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь