ШИШАЦЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
Полтавська область, Миргородський район

Історії війни: "Ми не переселенці. Ми тимчасово переміщені люди, які повернуться додому"

Дата: 29.06.2022 10:47
Кількість переглядів: 527

   Сьогодні у відділенні стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання комунальної установи «Центр надання соціальних послуг Шишацької селищної ради» перебувають вісім людей з різних куточків нашої країни – міста Харкова, міста Дергачі та селища П’ятихатки Харківської області, міста Дружківки Донецької області.Першою до відділення прибула сімейна пара з Харкова ще на початку березня. Внутрішньо переміщеним людям, що нині проживають у відділенні стаціонарного догляду, - від 62 до 97 років. Щойно вони прибули сюди, їм було потрібне не тільки вирішення матеріально-побутових проблем, але й відновлення психо-емоційного стану, заспокоєння і хоча б якась упевненість у завтрашньому дні. Що вони пережили з початком повномасштабного вторгнення росії в Україну – розповідає Тала Іванівна Демченко.

Фото без опису   У кривавих жорнах сучасної російсько-української війни опинилися ми, переселенці. Переселенці – слово якесь чуже, загнане, одиноке. Воно нас гнітить. Бо означає, що нас переселяють без нашої згоди. Це слово штучне, зневажливе, з відтінком неприємної жалості.

   Тепер нас офіційно називають тимчасово переміщені особи. Це правильно. Втішають слова «тимчасово» і «переміщені» (настане час, а він обов’язково настане після перемоги над рашистами – і ми повернемося додому!).

  Про кого йде мова? Про мешканців міста Харкова, селища П’ятихатки (населеного пункту, що утворився навколо фізико-технічного інституту міста), які розділили долю усіх харків’ян. Людей, які виявили організованість, стійкість, показали, що люблять своє місто і свій мікрорайон.

  Більшість з нас була евакуйована. Хтось виїхав за власною ініціативою. Та частина все ж залишилася. Найбільші сміливці, які весь час тремтіли від постійних канонад, навчилися розрізняти звуки усіх «бахів», ховатися від ракет, обстрілів з автоматів і гармат. Ці люди годували тварин, поливали квіти у під’їздах і біля них. На жаль, дехто залишив своїх домашніх улюбленців напризволяще. Тож мешканцям будинку №7 по вулиці Академіка Вальтера доводилося їх рятувати. Мій онук був серед цих рятівників. Двох кішечок відправив господарям у Німеччину, іншого чотирилапого, що помирав від голоду, прилаштував до ветлікарні.

  Що довелося пережити людям, які тривалий час, а то й зовсім не хотіли виїжджати? У напівзруйнованому районі не було ні світла, ні води. Не витримували навіть ті, кому нікуди було виїжджати чи кому здоров’я не дозволило цього зробити. Не на жарт злякалися і сміливці: і фаталісти (будь, що буде), і ті, хто начебто «народився у сорочці». Досить було один раз потрапити під прямий обстріл – і здоровий глузд перемагав.

  Автор цих рядків не раз була під прямим обстрілом. Що це таке – спробуйте уявити з моїх слів.

   Тиша. Потім маленькі постріли – нічого, не вперше! Якесь тарахкотіння і гул – то й що! Прорвусь, гірше було і встигала втекти… Раптом – ж-ж-жах! Ж-ж-жах, ж-ж-жах, ж-ж-жах!!! Люди, тварини, птахи – хто куди! Звук стрімко наростає, здається, розривається небо! Ж-ж-жах, ж-ж-жах, ж-ж-жах!!! Кругла вогняна куля летить прямо на мене. Ближче, ближче, прямо, прямо! Страшенний гуркіт! Смертельна куля наближається! Осколки справа-зліва, вже й наперед залітають! СТРАХ! Пощастить – пролетить повз, а ні – то…

  Мені повезло. Я встигла заскочити на ганок свого під’їзду. Сховалась у куточку, прощаючись з життям, з сусідами, друзями, внуком… Але все затихає… Відчиняються вікна (ті, що вціліли), повертаються собачки, біжить якийсь чоловік і кричить, що я народилась в сорочці. Звісно ж, так і є…

   Велику групу евакуйованих вирішили відправити у санаторій Миргорода.  Але я потрапила спочатку у Великосорочинську школу-інтернат. Разом зі мною була 97-річна Надія Миколаївна. Їй запропонували відділення стаціонарного догляду для постійного або тимчасового проживання у Яреськах. Вона погодилася за однієї умови: що хтось із П’ятихаток поїде з нею.

   Так ми опинилися в Яреськах. Саме приміщення і його мешканці відразу викликали у нас приємне враження.

   Як і край, в якому ми опинилися. Миргородщина - батьківщина Миколи Гоголя. Яреськи - село, пов’язане з Олександром Довженком. Це дуже гостинна земля, щедра на добрих людей. Ми звалилися, як сніг на голову, однак відчули доброзичливість і співпереживання, небайдужість.

   Побачене і почуте в Шишаках, Яреськах – то для нас велика удача. Нам пощастило. Дай Бог, щоб і надалі - доля була прихильною до нас і до нашої країни. Бажаю Центру по вулиці Козацький Шлях залишатися таким, як зараз, - безпечним місцем і гостинним домом для тих, кому це необхідно. А нам, тимчасово переміщеним людям, - повернутися додому, у мирний Харків, у рідні П’ятихатки.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь