ШИШАЦЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
Полтавська область, Миргородський район

Навчання з охорони праці: коротко про головне

Дата: 18.01.2022 09:29
Кількість переглядів: 276

Фото без описуОднією зі складових ефективної роботи з профілактики виробничого травматизму є належна підготовка, навчання, інструктажі та підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці.

Відповідно до статті 18 Закону України “Про охорону праці” від 14.10.1992 № 2695-XII працівники під час прийняття на роботу та в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктажі, навчання та перевірку знань з питань охорони праці.

На кожному підприємстві, в установі та організації (як приватної, так і державної чи комунальної форм власності) повинні проводитися навчання та перевірка знань з питань охорони праці. На підприємствах на основі Типового положення про порядок проведення навчання й перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці 26.01.2005 № 15 (далі — Типове положення), з урахуванням специфіки виробництва та вимог нормативно-правових актів з охорони праці, розробляються й затверджуються відповідні положення про навчання з питань охорони праці, а також формуються плани-графіки виконання цієї роботи. Відповідальність за організацію навчання й перевірку знань з питань охорони праці покладається на керівника. Контроль за навчанням і періодичністю перевірки знань із цих питань здійснює служба охорони праці підприємства.

Посадові особи, діяльність яких пов'язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично (один раз на три роки) проходять навчання та перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок.

Метою навчання з охорони праці є отримання посадовими особами та іншими працівниками основних навичок з охорони праці для безпечного ведення робіт.

Навчання з питань охорони праці працівників може проводитись як традиційними методами, так і з використанням сучасних видів навчання, а також із застосуванням технічних засобів: комп'ютерних навчально-контрольних систем, комп'ютерних тренажерів.

Особи, які суміщають професії, проходять навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці як із їхніх основних професій, так і за професіями, що суміщаються.

Перед перевіркою знань з питань охорони праці на підприємстві для працівників організовуються навчання: лекції, семінари та консультації.

Перевірка знань працівників з питань охорони праці проводиться за нормативно-правовими актами з охорони праці, додержання яких входить до їхніх функціональних обов'язків.

Перевірка знань працівників з питань охорони праці на підприємстві здійснюється комісією з перевірки знань з питань охорони праці підприємства, склад якої затверджується наказом (розпорядженням) роботодавця. Головою комісії призначається керівник або його заступник, до службових обов'язків яких входить організація роботи з охорони праці.

До складу комісії підприємства входять спеціалісти служби охорони праці, представники юридичної, виробничої, технічної служб, представник профспілки або уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці. До складу комісії підприємства можуть залучатися страхові експерти з охорони праці робочих органів виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України та викладачі з охорони праці, які проводили навчання.

Усі члени комісії у порядку, встановленому Типовим положенням, повинні пройти навчання та перевірку знань з питань охорони праці.

Працівники, зайняті на роботах із підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі (відповідно до Переліку робіт з підвищеною небезпекою та Переліку робіт, де є потреба у професійному доборі), повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

Спеціальне навчання з питань охорони праці може проводитись як безпосередньо на підприємстві, так і навчальним центром.

Спеціальне навчання з питань охорони праці проводиться роботодавцем на підприємстві за навчальними планами та програмами, які розробляються з урахуванням конкретних видів робіт, виробничих умов, функціональних обов'язків працівників і затверджуються наказом (розпорядженням) роботодавця.

Перевірка знань з питань охорони праці після проведення спеціального навчання здійснюється:

- комісією підприємства (якщо навчання проводилось безпосередньо на підприємстві);

- комісією відповідного територіального органу Держпраці за участю відповідних профспілок (якщо навчання проводилось у навчальному центрі);

- у порядку, визначеному абзацами другим, третім пункту 5.3 розділу 5 Типового положення (якщо навчання проводилось у галузевому навчальному центрі).

До складу комісії можуть залучатися особи, які пройшли навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

Крім того, до початку робіт необхідно провести інструктажі з питань охорони праці, які за характером і часом проведення поділяються на вступний, первинний, повторний, позаплановий і цільовий.

Вступний інструктаж проводиться з усіма працівниками, які приймаються на постійну або тимчасову роботу, незалежно від їх освіти, стажу роботи та посади; іншими особами, які беруть безпосередню участь у виробничому процесі; з учнями та студентами, під час трудового або професійного навчання; з екскурсантами у разі екскурсії на підприємство.

Вступний інструктаж проводиться спеціалістом служби охорони праці або іншим фахівцем відповідно до наказу (розпорядження) роботодавця, який в установленому Типовим положенням порядку пройшов навчання і перевірку знань з питань охорони праці.

Відповідний запис робиться в журналі реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці, а також у наказі про прийняття працівника на роботу.

Первинний інструктаж проводиться до початку роботи безпосередньо на робочому місці з:

- новоприйнятим працівником;

- працівником, який переводиться з одного структурного підрозділу підприємства до іншого;

- працівником, який виконуватиме нову для нього роботу;

- працівником, який відряджений до іншого підприємства для того, щоб брати безпосередню участь у виробничому процесі цього підприємства.

Повторний інструктаж за змістом й організацією аналогічний до первинного.

Періодичність його проведення залежить від ступеня небезпеки виконуваних робіт, але не рідше:

- 1 разу на 3 місяці – на роботах із підвищеною небезпекою;

- 1 разу на 6 місяців – для решти робіт.

Позаплановий інструктаж проводиться при нещасному випадку, зміні технологічного процесу, введенні в експлуатацію нового обладнання, змінах у законодавчих або нормативно-технічних документах з охорони праці.

Цільовий інструктаж проводиться безпосередньо перед виконанням робіт, що характеризуються підвищеною небезпекою або при разовому виконанні робіт, які зазвичай не виконуються працюючим.

Усі види інструктажів, крім вступного, проводяться безпосередніми керівниками працюючих і фіксуються в журналі реєстрації інструктажів з охорони праці на робочому місці.

Відповідальність за організацію і проведення інструктажів, навчання та перевірку знань працівників з питань охорони праці покладається на роботодавця.

Працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці, до роботи не допускаються.

 

Страховий експерт з охорони праці Диканського відділення

управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування

України у Полтавській області  Сергій Тобота


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь