ШИШАЦЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
Полтавська область, Миргородський район

Чому всихають абрикоси

Дата: 26.05.2021 08:11
Кількість переглядів: 3475

Фото без опису

   На неодноразові звернення садівників з проханням розповісти про причини передчасного усихання абрикоса, надаємо роз’яснення по цій хворобі. Однією з хвороб усихання дерев кісточкових порід є моніліальний опік, весняна форма прояву моніліозу. Значному розвитку цієї хвороби та масовому зараженню спорами гриба в поточному році сприятимуть часті дощі під час цвітіння дерев, що знизили ефект захисних заходів, проведених в періоди до розпускання бруньок і перед цвітінням. Більшою мірою моніліоз вражає дерева з загущеними кронами, в загущених посадках, а також розміщені в низинах. Найбільше уражує абрикос, вишню, персик. Інфекція поширюється по саду вітром, комахами. Хвороба розвивається раптово, і протягом літа можна спостерігати засихання все нових і нових гілочок, пагонів і навіть скелетних гілок, у фазі «скидання сорочечок» відбувається зараження зав’язей, які підсихають і висять до наступної весни, та є джерелом інфекції. Сприятливими умовами для розвитку моніліального опіку є прохолодна і волога погода під час цвітіння абрикоса та інших кісточкових дерев. Помірні та низькі температури повітря одночасно затягують період цвітіння і підвищують можливість зараження.

   Дуже часто в саду зустрічаються дерева абрикоса й інших кісточкових культур на основних гілках, уражених моніліозом, у яких із стовбурів і гілок виділяється камедь, що можливо, приведе надалі до розтріскування кори і загибелі гілок. В якості профілактичного заходу, спрямованого на збереження здоров’я дерев абрикоса, має бути і звернення особливої уваги на лікування ран, що виділяють камедь. Хронічна камедетеча - не інфекційна хвороба, вона не тільки ослаблює дерева, знижує їхню продуктивність, й призводить до відмирання його гілок або всієї рослини. Виділення камеді відбувається при впливі на рослину погодних чинників і людини. Низькі зимові температури чи різкі коливання температури навесні і восени, несвоєчасне чи надмірне обрізування дерев, а також пошкодження рослин шкідливими організмами здатні викликати камедетечу. Здорова рослина при відсутності стресів не виділяє камеді, а при впливі різних ушкоджень або ослаблень відбувається відповідна її реакція у вигляді утворення солодкуватої, спочатку клейкуватої, а потім застигаючої маси - камеді. Інтенсивна камедетеча відбувається на фоні морозобійних тріщин і масового ураження дерев моніліальним опіком.

   До профілактичних захисних заходів може бути віднесено і своєчасне виявлення хворих гілок або цілих дерев абрикоса. У боротьбі з моніліозом необхідно вирізувати і спалювати уражені, засохлі гілочки, пагони і великі гілки, а також провести ретельний збір і знищення муміфікованих плодів, як основних джерел інфекції. Обрізування проводити восени і навесні, а також через 15-20 днів після цвітіння, видаляючи при цьому і близько 10 см здорової деревини нижче зони ураження. Після обрізування рани слід замащувати різними замазками садовим варом чи іншими, що обмежують проникнення інфекції. Грунт навколо дерев в період вегетації необхідно утримувати в пухкому і чистому від бур’янів стані. Після цвітіння і через 14 днів після другого обприскування застосовують засоби захисту рослин від хвороб які дозволені Переліком пестицидів до використання для роздрібної торгівлі застосовують Хорус (75% в.г.), Топсин-М (70% з.п.) та Світч (62,5% в.г.), Чемпіон (77% з.п.), Скор (25% к.е.) чи Топаз (10%к.е.), витрачаючи на 10 л води один із препаратів з нормою відповідно 3, 10, 20-30 г. 2 і 4 мл. Для попередження розвитку стійкості патогена до препаратів, фунгіциди використовують почергово. Для попередження розвитку стійкості патогена до препаратів, фунгіциди використовують почергово. Сорти, що слабо уражуються моніліозом, обприскують один раз - на початку цвітіння. Для ранніх сортів абрикоса проводять дві, для пізніх - три обробки. Захист абрикоса від плодопошкоджуючих шкідників (плодожерка, казарка та інші) знижує ураженість плодів моніліальною сірою гниллю. Засоби захисту рослин від шкідників Деціс Профі – 1г на 10л води; Енжіо – 1,8 мл на 5л води; Каліпсо 2мл на 10л води; Матч – 8мл на 5л води або інші засоби захисту рослин, які дозволені Переліком пестицидів до використання для роздрібної торгівлі. Навіть такий простий засіб, як побілка штамбів 20%-ним розчином високоякісного вапна з додаванням 3-4% мідного купоросу і 1 кг жовтої глини на 10л води восени і рано навесні може стати надійним прийомом, що обмежує проникнення інфекції.

   Абрикос у незрошуваних умовах менше уражується від усихання. Ранні сорти, які з максимальною ефективністю використовують зимовий запас ґрунтової вологи, також менше піддаються передчасному всиханню.

   У даний час за наявності ефективних пестицидів можна успішно захистити абрикос від моніліального опіку.

   Іншим додатковим засобом, що сприяє підняттю життєздатності виснаженим при посадці молодим саджанцями і в результаті надмірного перевантаження урожаєм дорослих дерев абрикоса і захисту тим самим їх від інфекції хвороб всихання та інших хвороб, є присутність у ґрунті достатньої кількості сполук калію, що безпосередньо впливає і на довговічність цих дерев. Хворі дерева слід обов’язково підживити — сечовиною або розчином гною (або пташиного посліду).

   Своєчасне і якісне проведення вищевказаних заходів допоможе зберегти абрикоси в хорошому фітосанітарному і фізіологічному стані, що безсумнівно, відіб’ється на подальшій їх продуктивності.

 

 

Державний фітосанітарний інспектор Головного управління

Держпродспоживслужби в Полтавській області  Лариса Білокіз


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь