Заходи по виключенню випадків отруєння бджіл під час проведення обробітків сільськогосподарських угідь пестицидами
В даний час, щоб виростити якісний урожай сільськогосподарських культур сільськогосподарським підприємствам неможливо обійтись без використання пестицидів. В свою чергу бджолярі виробляють цілющі продукти бджільництва і бджоли опилюють сільськогосподарські культури. Останнім часом випадки отруєння бджіл стали непоодинокими та спричиняють клопоту як пасічникам, які несуть збитки, так і сільському господарству – відповідачу.
Звинувачувати в отруєнні бджіл лише сільськогосподарських товаровиробників було б несправедливо. Зазнаючи таких втрат, варто задуматись, що даний результат – це лиш не виконання своїх обов’язків, як пасічниками так і сільськогосподарськими товаровиробниками. Все таки є багато питань, які ми повинні вирішувати з самими пасічниками, тому що є зауваження агрономів про те, що багато пасічників завозять пасіки в приватні садиби межуючих сіл, і нікого не повідомляють, можуть взагалі поставити серед поля чи лісосмуги і зникають надовго залишаючи пасіку на самоті. В таких випадках агроном не знає кому повідомити про проведення обробітку.
В сільськогосподарських підприємствах Шишацького району будуть проводиться комплекси профілактичних і винищувальних заходів боротьби з шкідливими організмами: шкідниками, хворобами і бур’янами на сільськогосподарських культурах хімічними засобами захисту рослин – пестицидами. Відповідно до вимог чинного законодавства пасічники повинні реєструвати свої бджолосім’ї у сільській раді за місцем розташування пасіки, а у випадку перевезення пасіки на медозбір та запилення до іншого місця – у відповідній сільській раді, на території якої на період кочівлі буде розташована пасіка. Це дасть можливість власникам сільськогосподарських підприємств мати доступ до інформації про кількість пасік, що знаходяться в зоні дії пестицидів та вчасно повідомляти пасічників про обробіток полів хімічними засобами захисту рослин, а пасічникам застосувати заходи по перевезенню бджіл до інших районів або захисту бджіл на місці.
Пасічник зобов’язаний надати заяву про реєстрацію в письмовому вигляді.
В свою чергу сільськогосподарські підприємства і фермерські господарства, які проводять обробітки полів повинні: з метою запобігання виникнення нещасних випадків, надзвичайних ситуацій, загибелі бджолосімей під час обробітку сільськогосподарських культур пестицидами дотримуватися наступних правил, що встановлені законодавством України і відповідно Державних санітарних і Державних ветеринарних правил, Закону України «Про пестициди і агрохімікати», Закону України «Про захист рослин» та Закону України «Про бджільництво»:
Необхідно уникати випадків застосування пестицидів сільгосптоваровиробниками поблизу жилої зони, які суперечать державним санітарним правилам. Такі роботи можуть завдати суттєвої шкоди і бджолам при застосуванні інсектицидів за не дотриманням встановлених регламентів використання пестицидів.
Згідно з пунктами: 9.2 і 6.3.4. (ДСП 8.8.1.2.001-98) необхідно дотримуватись зони санітарного розриву від водних джерел – 500 м(до рибогосподарських водойм не менше 2000 м) та від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, при штанговому обприскуванні повинна бути не менше
- За три дні до проведення обробітку керівник сповіщає пасічників (населення) даної місцевості ( преса, подвірні обходи, сільські ради) про місце, терміни і час проведення обробітку, встановлює спеціальні попереджувальні знаки безпеки з указаною датою обробітку с/г угідь.
- На площах біля яких розташовані пасіки (у радіусі 7 км.) використовувати малотоксичні пестициди з дотриманням регламентів застосування пестицидів.
- Обробки проводити у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години.
- Не допускати обробітку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.
- Бджолярі повинні отримати ветеринарно-санітарний паспорт на пасіку у ветлабораторії, для чого необхідно здати зразки бджіл на аналізи для виключення наявності захворювань бджіл.
- Пасічники повинні поставити пасіку на облік у сільській раді за місцем постійного розташування пасіки, а у випадку кочівлі – у сільській раді, на територію якої прибули на кочівлю.
- Бджолярі отримують ветеринарне свідоцтво за формою №1 на перевезення бджолосімей на медозбір та запилення сільськогосподарських культур за межі області в разі перевезення.
- При отриманні повідомлення від організації про проведення обробітку сільськогосподарських культур пасічник повинен вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженням при застосуванні пестицидів.
- В невеликих індивідуальних пасіках громадян для охорони бджіл від отруєння пестицидами, щоб не вивозити пасіки, потрібно закривати льотки на визначений час. Згідно „ Інструкції по попередженню отруєння бджіл отрутохімікатами ”.
Дотримання правил та прояв взаємоповаги один до одного є гарантом плідної співпраці сільськогосподарських підприємств та пасічників, що не лише забезпечить відсутність судових тяжб з приводу відшкодування завданої шкоди, а й принесе користь обом сторонам, пасічнику – мед, пилок та здорових бджіл, власнику сільськогосподарського підприємства – підвищення врожайності сільськогосподарських культур не менш як на 25%, що запилені бджолами, а пересічним людям – продукти бджільництва для здоров’я та продукцію випущену сільськогосподарськими підприємствами на прилавках магазинів.
Державний фітосанітарний інспектор Управління фітосанітарної безпеки
Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Л.М. Білокіз