A A A K K K
для людей із порушенням зору
ШИШАЦЬКА ТЕРИТОРІАЛЬНА ГРОМАДА
Полтавська область, Миргородський район

Профілактика грипу та ГРВІ

Дата: 12.12.2019 15:45
Кількість переглядів: 1241

ГРВІ (гострі респіраторні вірусні інфекції ) – це група інфекційних захворювань, що викликаються вірусами, які передаються повітряно-крапельним шляхом та характеризуються підвищенням температури тіла, інтоксикацією та катаральним синдромом (запальний процес в слизових оболонках верхніх дихальних шляхів). Різні нозологічні форми ГРВІ (грип, парагрип, аденовірусна, риновірусна, реовірусна інфекції) відрізняються клінічними симптомами, але мають спільним те, що вони уражують слизові оболонки верхніх дихальних шляхів  та потребують однакових методів лікування та підходів до організації профілактичних заходів. Точно визначити збудника і поставити діагноз «грип» можна тільки використовуючи лабораторні методи діагностики.

 Як передаються ГРВІ

Є декілька шляхів передачі ГРВІ — повітряно-крапельний і контактний.  Проте слід пам’ятати, що в будь-якому  випадку джерелом інфекції при грипі є хвора людина. Хвора людина навіть із легкою формою грипу становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це в середньому 7 днів. Збудники ГРВІ досить стійкі в зовнішньому середовищі вірус грипу може зберігати життєздатність поза організмом до 3-х тижнів. Тому зараження може відбуватися навіть через значний час після контакту хворої людини з предметами домашнього вжитку,  дитячими іграшками, посудом, ручками дверей громадських закладів та ін. Висока концентрація вірусів може зберігатися в закритих приміщеннях, особливо з великими скупченнями людей: офісах, школах, дитячих садках, громадському транспорті, магазинах.

 Симптоми захворювання

Після того як збудник потрапив в організм необхідний час, щоб він подолав захисні бар’єри організму і почав розмножуватися в достатній кількості виявляючи свій вплив на організм. Цей час називається  інкубаційним періодом.  Для ГРВІ тривалість інкубаційного періоду становить від декількох годин до 3-х діб  в середньому 2 доби і залежить від агресивності вірусу, кількості вірусних часток і стану захисних сил дихальної системи.  Далі починає поступово розвиватися клінічна картина ГРВІ. Її можна розділити на 2 синдроми — катаральний та інтоксикаційний. Катаральний синдром  є результатом враження слизових оболонок і виявляється так: сухість, першіння та біль у горлі, кашель виникає при проникненні вірусу в слизову бронхів і на початку захворювання є сухим, ближче до кінця може ставати вологим, а при приєднанні бактеріальної інфекції — з відділенням жовтого (гнійного) мокротиння, закладеність носа, виникає за рахунок враження слизової оболонки носа з розвитком хвороби з’являються світлі виділення.

 Інтоксикаційний синдром  як правило з’являється пізніше катарального і зникає раніше за нього, але тим не менш є більш важким. Розмноження вірусів усередині клітин супроводжується утворенням небезпечних для людини токсинів. Руйнування заражених клітин веде до потрапляння цих речовин у кров, які й викликають картину інтоксикаційного синдрому. Прояви: підвищення температури , озноб , біль у суглобах і м’язах, в більш важких випадках — нудота, блювання і втратою свідомості. Для вірусних інфекцій дихальних шляхів характерні світлі, прозорі виділення з невеликою в’язкістю (фахівці називають їх серозними). До кінця захворювання вони можуть ставати жовтуватими. Якщо ж виділення з носа або бронхів стають густими, кількість їх різко збільшується, а колір стає темно-жовтим, це може говорити про приєднання бактеріальної інфекції.  Незважаючи на велику різноманітність симптомів,  для більшості людей ГРВІ, в тому числі і грип  є не важким захворюванням.  Небезпеку вони становлять для людей, які мають важкі супутні захворювання: цукровий діабет, серцеву недостатність, хронічну ниркову недостатність, туберкульоз та інші.

 Профілактика

 Профілактичні заходи спрямовані на запобігання поширення інфекції і проникнення її в організм здорової людини.  Для запобігання розповсюдження інфекції  слід по можливості захистити хворого від контактів з оточуючими. Для того, щоб зменшити виділення вірусів при пчиханні  можна використовувати маску  одягаючи її на хворого, щоб маска виконувала свою захисну функцію необхідно щоб вона закривала і рот і ніс. Тільки в цьому випадку вона буде затримувати крапельки рідини, що вилітають при пчиханні, розмові і кашлі.  Провітрювання приміщень  (з обов’язковим зволоженням) знизить концентрацію вірусу в замкнутих просторах.  Індивідуально слід  уникати рукостискань,  скоротити до мінімуму перебування в громадському транспорті або в місцях великих скупчень людей. Оскільки вірус дуже легко передається через брудні руки то потрібно дотримуватися правил особистої гігієни та часто мити руки з милом. Дуже важливо постійно проводити зміцнення імунітету, дотримуватися повноцінного та збалансованого харчування і вести здоровий спосіб життя.

  Основним заходом специфічної профілактики грипу є вакцинація. Імунна система осіб, які були щеплені виробляє власні антитіла для захисту проти хвороби. Вакцинацію можна зробити всім бажаючим придбавши вакцину в аптеках,  це знижує ризик захворювання на грип і дозволяє запобігти його можливим ускладненням. На території Шишацького району з початку епідемічного сезону щеплено проти грипу 118 чоловік . Знання цих елементарних понять про грип та ГРВІ значно підвищує Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання та небажаних наслідків і ускладнень.

 

Шишацьке районне управління Головного управління

Держпродспоживслужби в Полтавській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь