Збережемо разом посіви та бджіл – постійний діалог пасічника з аграрієм!
Закон України «Про бджільництво» та «Інструкція з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин», яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04 березня 2021 р. за N 283/35905», регулюють відносини щодо охорони бджіл.
Сільгосппідприємствам необхідно за три доби до застосування пестицидів повідомляти селищній раді, населенню, пасічникам, керівникам суміжних господарств про місце, терміни і час проведення хімічних обробок посівів. Дотримуватися правил техніки безпеки при роботі з пестицидами, санітарних норм та встановити спеціальні попереджувальні знаки безпеки з указаною датою обробітку сільськогосподарських угідь.
Для виключення випадків отруєння бджіл під час обробітку сільськогосподарських культур пестицидами керівникам сільгосппідприємств та пасічникам необхідно дотримуватися наступних правил, що встановлені законодавством України:
1. Поставити пасіку на облік у сільській раді за місцем постійного розташування пасіки, а у випадку кочівлі – у сільській раді, на територію якої прибули на кочівлю.
2. Власників пасік сповіщати за три доби до хімічних обробок з зазначенням застосовуваних пестицидів, місця (у радіусі 7 км), часу і способу проведення обробки. Указують час ізоляції бджіл. У період проведення робіт (у радіусі 200 м від межі ділянок) повинні бути попереджувальні написи.
3. Обробки проводити у період відсутності льоту бджіл у ранкові або вечірні години. Суворо дотримуватися регламентів застосування пестицидів, відповідно до «Переліку пестицидів та агрохімікатів» дозволених використовувати в Україні.
4. Не допускати обробітку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл.
5. У разі не дотримання вимог законодавства керівник несе адміністративну відповідальність.
Тільки співпраця аграріїв і пасічників збереже бджіл від загибелі! Закликаємо поважати працю одне одного і не створювати конфліктні ситуації. Адже, праця бджолярів і сільгоспвиробників взаємопов’язана! Зараз, щоб виростити якісний урожай сільськогосподарських культур сільськогосподарським підприємствам і фермерським господарствам неможливо обійтись без використання пестицидів. У свою чергу бджолярі виробляють цілющі продукти бджільництва і бджоли опилюють сільськогосподарські культури.
Постійний діалог і комунікація між пасічниками та аграріями є запорукою здоров'я бджіл та рослин!
Державний фітосанітарний інспектор Головного управління
Держпродспоживслужби в Полтавській області Л.М. БІЛОКІЗ